Vodní dýmka, to jsou desítky jmen a označení, které se jazykově a kulturně liší. Kamarádi z Blízkého východu ji označují jmény nargila (Turecko), šiša, shisha a sheesha (Egypt, Súdán, Tunisko) nebo hookah (původ slova je z Indie, to už je tak trochu v Asii, přejato následně do angličtiny).
Sranda je, že lidé u nás slovo šííííííša (nesnáším jak to natahují!) opravdu používají k označení dýmky, zatímco shisha v překladu vyjadřuje tabák, který se do dýmky cpe, kde tedy soudruzi z NDR udělali chybu?
Konec popichování, pusťme se do toho!
Co to je vodní dýmka?
Vodní dýmka je konstrukt sloužící k inhalaci dýmu, jenž je produkován spalováním tabáku nebo jeho náhražky v korunce za pomoci žáru z uhlíků. Jde o jednoduchý princip, který se za několik stovek let téměř nezměnil. Co se změnilo, jsou podmínky, materiály, způsoby kouření a metody přípravy.
Zde je základní schéma vodní dýmky:
Celé kouzlo je v tom, že se do korunky umístí tabák. Na korunku se umístí alobal nebo jiné řešení (Kaloud Lotus, badcha, AoT atd.) a na něj do ruda rozžhavené uhlí (kokosové, bambusové, z popela malajských netopýrů, rychlozápalné sucks). Vlivem tepla se tabák v korunce spaluje a dým z něj putuje tělem dýmky skrze srdce do vázy, kde se ve vodě ochlazuje a houstne. Vzniká podtlak. Poté dým prochází zpět srdcem a následně vývodem do šlauchu. No a pak ten dým vyfouknete, nebo se zakuckáte až běda.
Sílu dýmu lze regulovat prostřednictvím zpětného ventilu; stačí místo tahu do šlauchu fouknout a dým z vázy začne unikat zpětným ventilem.
Historie
Dýmka byla záležitostí bohatých velmožů a členů královského dvora, byla rovněž symbolem prestiže a společenského postavení. V průběhu staletí dýmka stávala dostupnější až si nakonec našla své pevné místo v kultuře východních národů.
![]() |
Indové kouřící dýmku (hookah) |
Ve USA a Kanadě se dýmka zpopularizovala v období 60. - 70. let, kdy si dýmku vychutnávali příznivci hnutí Hippies a dali tím základ rituálu kouření. Květinkáři si dýmku podávali mezi sebou, v kontrastu s Východňary, kteří dýmku zásadně pokuřovali sami. Na rozdíl od nich ale Hippiesáci nepoužívali uhlí a do dýmky nedávali jen tabák (každý si určitě představí, jaká kouzla si tam sypali).
Dnes, mimo tradiční arabské státy (Turecko, Egypt, Tunisko atd.), se mezi dýmkařské velmoci řadí hlavně USA a Německo. Dle mého skromného názoru, Araby řadím mezi konzervativce. Za staletí způsob kouření téměř neinovovali, jejich dýmky jsou z tradiční mosazi, plechu a vypálené hlíny. S alobalem se neserou, kouří pěkně „na Araba“ (uhlí přímo na tabáku). V posledních 20 letech se ale mnohé zlepšuje - dýmky jsou vyráběny z nerezu, tabáky jsou rozličných příchutí a Arabové pomalu inovují. Tradiční výrobci jsou Aladin a Top Mark
Trendy se ale určují jinde. V posledních 10 letech se vyrojilo mnoho společností, které vodní dýmky pojali odlišně, inovativně a moderně. Kaya, Amy, Fumo, Khalil Mamoon, El Nefes, Starbuzz, Sahara Smoke, insahaAR, Meduse, Art Hookah, BroHood a další, kteří udávají světovému trhu nové trendy a drží si svou vlastní kvalitu. O vzrůstajícím trhu s příslušenstvím a lídrech v oblasti tabáku si povíme jindy.
Jak určitě tušíte, dýmka se skládá z různých částí a komponentů. Pokusím se vám je jednoduše všechny popsat, aby to pochopil i ten největší gumák.
KORUNKA
![]() |
Klasická hliněná korunka |
Obyčejná hliněná korunka je plytká, obvykle s 5 vzduchovými otvory a jedná se o syrskou a egyptskou klasiku. Prodává se klasicky s dýmkami značky Top Mark. V různých modifikacích (jiná barva, hloubka, počet otvorů) ji pak nabízí většina výrobců na trhu.
Dalšími typy korunek jsou pak vortex, phunnel (čti funel/fanel), flip, vypoukoulá korunka, power bowl, hot shot a phuntex.
![]() |
Korunka typu vortex |
Pokud nechcete kouřit jako Arabové a odrovnat si plíce hned, potom překrýváte korunky alobalem. Alobal je v několika vrstvách (min. 2 vrstvy normálního alobalu, 1 vrstva grilovacího) a je penetrován (:O) množstvím dírek, aby mohlo teplo z uhlíků lépe proudit do korunky.
Existuje několik bezalobalových řešení, o kterých si povíme později a podrobněji.
Korunkám se budu věnovat samostatně v dalších dílech Dýmkařské bible.
![]() |
Klasický papírový šlauch |
Klasický šlauch je vyrobený z papíru, kovového drátu, igelitu a dvou dřevěných koncovek. Na povrchu jsou potaženy tkaninou a některé obsahují tvrdé úchopové „tyče“ v horní části šlauchu. Tento typ šlauchu je nepromyvatelný, protože všichni asi víte, co se stane s drátem když příjde do dlouhodobého styku s vodou. Stejně jako náš známý samopal vz. 24, tak i ten drát časem koroduje. Je pak celkem k vzteku inhalovat spolu s dýmem částečky rzi a trouchnivějícího papíru.
Promyvatelnými verzemi klasických šlauchů jsou Nammor a Narbish.
![]() |
Moderní promyvatelný šlauch typu Nammor |
Na konci šlauchu se nachází mouthpiece (náustek). Fantazii se meze nekladou, a proto je na trhu náustek ve tvaru kobry, žáby nebo včely. U klasických šlauchů je mouthpiece kovový a velmi krátký (pouze zakončení dřevěné koncovky).
U modernějších verzí (Nammor apod.) je pak mouthpiece z plastu a v různých barvách.
![]() |
Silikonové šlauchy s plastovými náustky |
K dýmce lze připojit někdy i 6 šlauchů, hned vám ale vysvětlím, proč je lepší si dýmku užívat pouze s jedním a dělit se o něj s přáteli (ti vydřiduši, co se pořád ptají, kdy jim už dýmku pošlete). Jednoduchý princip - čím více šlauchů tahá, tím je tah těžší. Tabák se spaluje dvakrát rychleji, uhlí taky zrovna nepřibývá. Výsledek je ten, že si zkrátíte čas kouření klidně i o polovinu.
![]() |
Klasická váza |
VÁZA
Váza se v horní části spojuje s tělem; obvykle je mezi nimi kus gumového či silikonového těsnění a tělo se prostě strčí do vázy (není to ideální řešení, tělo má tendenci se kymácet a při přenosu dýmky z místa na místo ji nemůžete chytnou za tělo, jelikož by vám spadla váza - odzkoušeno). Lepším řešením je závit, tělo se tak napevno spojí s vázou a zabrání tak úniku vzduchu. Spojit tělo s vázou lze taky pomocích různých click řešení a pomocí svorek (to jsem viděl v čajovně ve Vídni, divní ti Rakušáci).
![]() |
Váza se závitem |
Hladina tekutiny by měla dosahovat 1-2 cm nad konec downstemu.
Co je OK: voda, čaj, mléko + led, kousky ovoce, máta
TĚLO DÝMKY
Tělo je místem, kterým prochází dým z korunky
do vázy. V jeho horní části se nachází zúžení pro připojení korunky, pod ním je obvykle tácek. V dolní části se nachází srdce, ve kterém je vývod zpětného ventilu, vývod pro šlauch(y) a downstem směřující do vázy. Těla bývají zdobná - ornamenty, rytiny a zaobleniny jsou častým prvkem u starých i moderních dýmek. Z klasického konceptu se vymykají moderní celoskleněné a sklo-kov dýmky, které jsou řešeny mnohdy odlišným způsobem.
![]() |
Tradiční tělo v moderním provedení |
Tělo dýmky je tvořeno ze 3 základních materiálů, jsou to nerezová ocel (oldschool a Egypt shit jsou z plechu), mosaz a sklo.Většina těl je v dnešní době šroubovacích - výhoda při přenášení a čištění. Starší a tradiční dýmky (mosaz, plech) bývají z jednoho kusu, tedy nerozebratelné. Skleněné těla mají zábrusy, které od sebe lze jednoduše oddělit.
Tělo bývá často zakončeno odnímatelným táckem, který slouží k odkládání uhlíků, hrnku s čajem a dalších kravin. Jeho velikost je v průměru 20 cm, větší verze pak do 35 cm.
Bohužel, voda v našich krajích má jeden zlý nešvar - tvoří vodní kámen a usazeniny. Ty se nevyhýbají ani dýmkám, některé dýmky jsou na vodní kámen zvlášť náchylné a po pár měsících kouření zjišťujete, že vlastníte hnusnou krápníkovitou dýmku. Don't worry, toho se lze zbavit (a já vám povím jak!),
PŘÍSLUŠENSTVÍ
TĚSNĚNÍ
Jak ke korunce, tak ke šlauchu budete potřebat příslušné těsnění. Vyrábějí se z gumy či silikonu a časem krásně hnědnou až jsou ve finále černé jako ty uhlíky. Když z jakéhokoliv důvodu nebudete mít po ruce těsnění, tak improvizujte - vlhké noviny, nafukovací balónek!
TARBUŠ
Kryt, poklop, domek...ty jména se mi moc nelíbí. Tradiční tarbuš je vzorované závětří, které slouží k udržení tepla a ke zvýšení jeho intenzity na korunku. Ideálně se podle něj dělá alobalový domek, který slouží k urychlení rozpálení uhlíků, ale o tom až jindy.
KLEŠTĚ
Je jedno jaký tvar, design nebo značku používáte. Kleště jsou jednoduchým nástrojem, jak manipulovat s uhlíky, tabákem nebo jednohubkama. Nothing more to say.
BLBOSTI
Nějaká štětka (:O) na promývání těla a vázy se vždycky hodí. Jestli chcete udělat machra před partou, kupte s potravinové barvivo a střelte ho do vody, vypadá to efektně. Občas se hodí i lékařský glycerin, ale o tom taky až jindy.
THE END
POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ
DALŠÍ DÍL: DÝMKAŘSKÁ BIBLE #2 - KORUNKY
Žádné komentáře:
Okomentovat